Kaunas KR, Liettua

Azawakh
4.9.2021 Insolens Fortuna, JUN ROP, ROP, RYP-3, BIS-JUN-4
Om. Jukka Ruotsalainen
Tuomarit:  Rotu ja Ryhmä: Monika Mikulienė, Jun-BIS: Leni Finne

5.9.2021 Insolens Fortuna  JUN ROP, ROP, LT JCH
Om. Jukka Ruotsalainen
Tuomari: Ramunė Kazlauskaitė

Viro

Azawakh
21.8. Eestin Vinttikoiraliiton ryhmänäyttely 5/10:
Ingenue Idanse Fayola ROP, ROP JUNIORI, BIS3-JUNIORI
Om. Jukka Ruotsalainen

22.8. Baltian Voitta 2021:
Ingenue Idanse Fayola VSP-JUNIORI, PN2, Baltian Juniori Voittaja 21
Om. Jukka Ruotsalainen

Kuva: Alex Design

Riika, Latvia

Azawakh
EE JMVA Alpstar Kikuju
Omistajat: Jonna Koskimäki & Sanna Kolehmainen

7.8 ROP, JunSERT, LATVIAN JUNIORIMUOTOVALIO
8.8 ROP, JunSERT, LATVIAN JUNIORIVOITTAJA 2021

Druskininkai, Liettua

Sloughi
Chistoso Tale Of The Sun And Moon
Om. Jaana Salmela & Iines Karhunen

6.8.2021 Tuomari: Adam Ostrowski JunSERT, JunROP, ROP, RYP1
7.8.2021 Tuomarit: Nikola Smolic, Oliver Šimon JunSERT, JunROP, ROP, RYP1, JunBIS3
8.8.2021 Tuomari: Jelena Kruus, JunSERT, JunROP, LT JunMVA, BALT JunMVA, ROP

Liepaja, Latvia

Sloughi
1.8.2021 Tuomari: Alberto Vergara, Italia

Alwaahid Cyra RYP2, ROP
Chistoso Tale Of The Sun And Moon PN2
(om. Jaana Salmela)

31.7.2021 Tuomari: Ernestas Balsiukas, Liettua

Chistoso Tale Of The Sun And Moon RYP2, ROP, JunSERTI > Latvian JunioriMV
Alwaahid Cyra PN2, SERTI > Latvian & Balttian MV
(om. Jaana Salmela)

Tartto, Viro

Azawakh

Perjantai 23.7.2021
Tuomari: Luis Gorjao-Henriques


Insolens Festivus JUN SERT, JUN ROP, VSP (om. Jukka Ruotsalainen)

Swala’s Signature ROP, SERT, EE MVA, RYP4 (om. Riikka Nieminen)
Swala’s Scaglion PU2 (om. Riikka Nieminen)

ROP pari, BIS2 Pari (om. Riikka Nieminen)

24.7.2021
Tuomari: Kari Järvinen

Swala’s Scaglion ROP, JUN-SERT, ROP-JUN (om. Riikka Nieminen)
Swala’s Signature VSP, ROP pari (om. Riikka Nieminen)

25.7.2021
Tuomari: Tiina Taulos

Swala’s Signature ROP, RYP3 (om. Riikka Nieminen)

Swala’s Scaglion VSP, ROP-JUN, JUN-SERT, EE JUNMVA, BEST IN SHOW JUN3 (om. Riikka Nieminen)

ROP pari (om. Riikka Nieminen)

Sloughi

Perjantai 23.7.2021
Tuomari: Luis Gorjao-Henriques

Chistoso Tale Of The Sun And Moon ERI1, SA, JunioriSERTI, ROP
(om. Jaana Salmela)

Sunnuntai 25.7.2021
Tuomari: Tiina Taulos

Chistoso Tale Of The Sun And Moon ERI1, SA, JunioriSERTI, ROP
> Viron JunioriMV (om. Jaana Salmela)

17.7.2021 SLAZA RYN Erikoisnäyttely, SVKL PÄÄerikoisnäyttely, Kartano Weekend

Tuomarinkylän vinttikoirakeskuksessa nähtiin ennätysmäärä azawakheja. Ennakkoon ilmoittautuneita oli 22 koiraa, joista paikalla oli 19; 8 urosta ja 11 narttua. Sloughien ilmoittautuneista 10 koirasta kehässä pyörähti 6 koiraa; 2 urosta ja 4 narttua.

Onnea menestyneille!

Azawakhien ROP Swala’s Signature (Nieminen Riikka & Rønhovde Tuija) & VSP Japejukan Az’ Ajman (Lindholm Jussi & Kahelin Jp) Tuomari: Wilfriede Schwerm-Hahne

ROP pentu, KP SOMDÉ OF SILVERDALE (Crista Mäkelä)

Urokset
PU2, MVA, SERT, SA, AvoERI1 INGENUE IDANSE BALTHAZAR (Michaela Ståhlberg)
PU3, VaraSERT, SA, JunERI1 ALPSTAR HADZABET (Mari Puttonen)
PU4, SA, JunERI2 INSOLENS FESTIVUS
SA, JunERI3 SWALA’S SCAGLION
JunERI4 ALPSTAR OVAMBO
JunEH ALPSTAR AFAR
JunEH INGENUE IDANSE FARNESE (Sanna Kahelin)

Nartut
PN2, SERT, SA, JunERI1 INGENUE IDANSE FAYOLA (Jukka Kahelin)
PN3, SA, ValERI2 INGENUE IDANSE BURKINI (Sanna Kolehmainen)
PN4, SA, AvoERI1 INGENUE IDANSE BAR RAFAELI (Seija Hänninen)
SA, ValERI3 IMIDIWAN AMIRAH (Sanna Kolehmainen)
SA, ValERI4 AZAMOUR SHANI MASSEAU
ValERI JAPEJUKAN AZ’ ALITALIA (Crista Mäkelä)
SA, JunERI2 INGENUE IDANSE FATIMA (Michaela Ståhlberg)
SA, VaraSERT JunERI3 INGENUE IDANSE FARYAL
JunERI4 INSOLENS FORTUNA

Sloughien ROP Jelani Bint Chami Ksar Ghilane (Alén Maria) & VetROP, VSP Elegantin Magnetiitti (Kaitala Tiia)
Tuomari: Jenna Leino

Urokset
JunEVA QALB ELASSAD C’ANT MUKHTI (Laura Rauhala)

Nartut
PN2, SERT, SA, NuoERI1 CHISTOSO TALE OF THE SUN AND MOON (Jaana Salmela)
PN3, SA, ValERI2 ALWAAHID CYRA (Jaana Salmela)
PN4, VaraSERT, SA, JunERI1 BADI AL ZAMAN BALTIJOS DEIMANTAS (Sanna Kapanen)

11.7.2021 Pohjoismaiden maastomestaruus, Jumesniemi

Kilpailuun osallistui 5 azawakhia, slougheja ei valitettavasti ollut ollenkaan.

Suuret onnittelut!

1. Swala’s Signature 239+234 yht. 473p. SERTK PMM-21 om. Riikka Nieminen

2. Tombouktou’s Onyoumah 213+242p. yht. 455 SERTK om. Hanna Myllymäki

3. Cafira Kel Albufera 221+152 yht. 373p. om. Hanna Myllymäki
4. Ingenue Idanse Bar Rafaeli 148p. om. Seija Hänninen

Upeat kuvat on ottanut Kari Vieri!

Plunge KR, Liettua

Azawakh
10.7.2021 Tuomari: Audronė Babenskienė
Ingenue Idanse Fayola, JUN ROP, ROP, RYP-3 (om. Jukka Ruotsalainen)
Insolens Festivus, JUN VSP, VSP (om. Jukka Ruotsalainen & Lena Juslin)

11.7.2021 Tuomari: Laima Eidukienė
Insolens Festivus, JUN ROP, ROP -> LT JMVA (om. Jukka Ruotsalainen & Lena Juslin)
Ingenue Idanse Fayola, JUN VSP, VSP -> LT JMVA (om. Jukka Ruotsalainen)


Pärnu, viro

Sloughi
10.7.2021 Tuomari Ligita Zake, Latvia
Chistoso Twinkle In Sunrise, ROP & ROP-JUN & JUN SERT
Om: Maria Alén & Tiina Vaittinen

11.7.2021 Tuomari Nikolina Davidovska, Bulgaria
Chistoso Twinkle In Sunrise, ROP & ROP-JUN & JUN SERT & Viron
Juniorimuotovalio
Om: Maria Alén & Tiina Vaittinen